Индикатори за отглеждане на лозя Трябва да знаете

Можем да решим да работим и с единичен калем, но това е по-рядко.

Видео Подкаст: Никола Газдов: В последните години енергетиката е като влакче на ужасите

Важно е кората на присадките да съвпада с тази на подложката, а долната пъпка трябва да сочи навън.

Поддръжката на възприетата формировка се състои в ежегодното премахване на излишните зрели леторасти или на части от тях, както и на повредените многогодишни части на лозата; оставяне на необходимия брой плодни звена за съответното натоварване с плодни очи, съобразно биологията на сорта, растежната сила и здравното състояние на лозите с оглед получаване на оптимален по количество и качество добив грозде.

Отгрибването на лозите се извършва, след като е преминала опасността от силните мразове, но винаги преди да е започнало набъбването на зимните очи – забавянето на отгрибването може да има лоши последици.

Неделчев (агротехника и ампелография), К. Д. Стоев (физиология на лозата), М. Кондарев (селекция и агротехника).

Трябва да се научи правилото, че резитбата не е универсална за всички сортове и формировки

Калемът се поставя на подложката, като се стремите отрезите да се припокрият, и двете части се фиксират с памучен конец без да се стяга излишно. Добър показател за успешността на операцията е появата на влага върху калема, което показва, че резникът успешно е получил хранителни вещества от подложката. Обикновено за окончателното прихващане на калема са необходими две седмици.

Асеновград Благоевград Бургас Варна Велико Търново Видин Враца Габрово Добрич Пазарджик Перник Плевен Пловдив Русе Сливен София Стара Загора Хасково Шумен Ямбол

За целта чудесна работа вършат автоматично отклоняващите се органи на вертикалните и хоризонтални фрези.

Присаждане на лоза – кои са ключовите моментиНа зелено има два начинаРаботете чистоОт април се заемете със зрелите резнициНа маса

След прекипяването на гроздовата мъст настъпва вторият етап, наричан тиха ферментация. По време на действието му дрождите преработват захарите, а съдържанието на алкохол се увеличава. Плуващите частици образуват винена кал, след като се утаяват и по този начин течността се избистря.

Важни са и метеорологичните условия лозя в деня на работа – за предпочитане е да се работи във влажно и относително хладно време, за да може калемите да не засъхват на подложката.

Когато междуредията в лозето се поддържат в затревено състояние, като за целта се използват подходящи тревни смеси, борбата с плевелите се извършва с косене. Използват се косачки както с упорно-палцев режещ апарат, така и ротационни косачки. Вторите дори са по-добри от гледна точка на това, че наситняват окосената маса и я разпръскват по цялата повърхност на междуредието, като впоследствие тя се използва за мулчиране.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Индикатори за отглеждане на лозя Трябва да знаете”

Leave a Reply

Gravatar